WIERSZE
Szwecja
Turcja
Radek Malý

Šedá myš, rudá plyš. Spálené vzpomínky.
Šedá myš, rudá plyš. Spálené vzpomínky.
Na co? A na koho? V mysli máš díru…
Přilítli havrani. Berou mi míru
na kabát ze dřeva… snědí ho plamínky…

Mám doma lustry a zrcadla místo stěn.
V žádném se nevidím. Nevrhám stíny.
Šedý plyš, rudá myš. Kdo je tu jiný?
O sobě svým snem kdo obelstěn, vykostěn?

Do toho muzika: bicí a žestě.
Ty, kdo jsi kamenem na mojí cestě,
vrhni se proti té stěně!

Do toho rachot. Střep – chodidla, záda.
Do toho ticho. Jak za kamaráda.
Život je pes. Vlčák? Štěně?


Szary kurz, rudy plusz. Spalone wspomnienia.
Szary kurz, rudy plusz. Spalone wspomnienia.
Czego? I kogo? Brudnawą masz pamięć…
Kruki przybyły i będą ubranie
szyć mi drewniane… Które zginie w płomieniach…

W domu mam lampy i lustra zamiast ściany.
W żadnym się nie widzę. Nie rzucam cienia.
Szary plusz, rudy kurz. Kto się tu zmienia?
Kto przez sen o nim samym jest oszukany?

Do tego muzyka: bębny, trąb brzmienie.
Ty, któryś na drodze mojej kamieniem,
na ścianę rzuć swoje ręce!

Do tego łomot. Szkło. I dźwięk stóp wielu.
Do tego cisza. Jak po przyjacielu.
Pieskie życie. Wilczurze? Szczenięce?


tłumaczenie Olga Słowik

Radek Malý
Radek Malý (ur. 1977) - poeta i tłumacz, autor książek dla dzieci i wykładowca uniwersytecki. Do tej pory wydał pięć tomików wierszy: Lunovis (2001), Vraní zpěvy (2002), Větrní (2005), Malá tma (2008), Světloplaší (2012) i Všehomír (2015). Tłumaczył m.in. poezję Georga Trakla, Ericha Kästnera, Rainera Marii Rilkego, Paula Celana, Hugo Sonnenscheina i innych. Sporządził także antologię niemieckiej poezji ekspresjonistycznej Držíce v drzých držkách cigarety, a z poezji autorów niemieckiego nonsensu zestawił antologię pod tytułem Malé lalulá. Dla dzieci napisał książkę František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006), zbiór wierszyków Kam až smí smích (2009), podręcznik kreatywnego pisania Poetický slovníček dětem v příkladech (2012) oraz współczesne legendy Příhody matky Přírody (2014). Wraz z ilistratorem Pavlem Čechem stworzył książeczki poetyckie Listonoš vítr (2011) i Moře slané vody (2014), a do ilustracji Františka Petráka napisał wiersze do książki Kamarádi z abecedy (2012). W ramach projektu „Książka dla pierwszaka“ napisał Všelijaké řečičky pro kluky a holčičky (2013). Jego dramat zatytułowany Pocit nočního vlaku został zrealizowany przez Czeskie Radio jako spektakl radiowy. Jest laureatem kilku czeskich nagród literackich, a jego książka Listonoš vítr została wpisana na listę honorową IBBY.

Radek Malý (nar. 1977) je básník a překladatel, autor knih pro děti a vysokoškolský pedagog. Doposud vydal pět básnických sbírek: Lunovis (2001), Vraní zpěvy (2002), Větrní (2005), Malá tma (2008), Světloplaší (2012) a Všehomír (2015). Přeložil např. poezii Georga Trakla, Ericha Kästnera, Rainera Marii Rilka, Paula Celana, Hugo Sonnenscheina a dalších. Připravil také antologii německé expresionistické poezie Držíce v drzých držkách cigarety a z poezie autorů německého nonsensu sestavil antologii s názvem Malé lalulá. Dětem je určen příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006), knížka básniček Kam až smí smích (2009), učebnice tvůrčího psaní Poetický slovníček dětem v příkladech (2012) a moderní bajky Příhody matky Přírody (2014). S ilustrátorem Pavlem Čechem vytvořil poetické knihy Listonoš vítr (2011) a Moře slané vody (2014), k obrázkům Františka Petráka napsal básně do knihy Kamarádi z abecedy (2012) a v rámci projektu kniha pro prvňáčky napsal Všelijaké řečičky pro kluky a holčičky (2013). Jeho dramatický text Pocit nočního vlaku realizoval Český rozhlas jako rozhlasovou hru. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, dvou ocenění Magnesia Litera a jeho kniha Listonoš vítr byla zapsána na Čestnou listinu IBBY.
Olga Słowik
Olga Słowik (ur. 1990) - doktorantka w Instytucie Literatury Czeskiej i Komparatystyki Uniwersytetu Karola w Pradze. Obserwuje, pisze i tłumaczy. Współpracuje m.in. z Portalem literatury czeskiej CzechLit.


Olga Słowik – nar. 1990; doktorandka Ústavu české literatury a komparatistiky Univerzity Karlovy v Praze. Pozoruje, píše a překládá. Spolupracuje mj. s Portálem české literatury CzechLit.Twitter